Nie warto zwlekać ze swoim frankowym pozwem — zobacz ile tracisz każdego dnia za ustawowe odsetki za zwłokę

Frankowicze gremialnie popełniają błąd, zwlekając ze złożeniem pozwu frankowego. Wyrok TSUE z 8 września 2022 r. (uznający, że roszczenie restytucyjne nie może się przedawnić) uśpił czujność frankowiczów. Jednak eksperci informują, że właśnie teraz jest najlepszy moment na składanie roszczeń. Unieważniając umowę, można uzyskać dodatkowe korzyści za ustawowe odsetki za zwłokę. Odkładanie pozwu może prowadzić do dotkliwych strat dla kredytobiorców w skali każdego miesiąca, dlatego warto działać szybko.

Nie ma co zwlekać z pozwem — ustawowe odsetki za zwłokę naliczane są od chwili doręczenia wezwania do zapłaty

Dotychczasowe kontrowersje dotyczące ustawowych odsetek za opóźnienie w sprawach o franki przybrały nieco inne oblicze, korzystne dla frankowiczów. Sędziowie dotychczas stosowali różne taktyki w sprawie naliczania ustawowych odsetek. Uchwała Sądu Najwyższego ograniczała korzyści odsetkowe dla konsumentów. Jednak 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenia (C-520/21 i C-287/22), które zmieniły zasady naliczania odsetek. Teraz są one liczone od momentu, gdy bank otrzyma wezwanie do zapłaty, jeszcze przed pozwem sądowym. To oznacza, że kredytobiorcy, którzy wystąpią przeciwko bankom, mogą otrzymać znaczne sumy w postaci ustawowych odsetek za zwłokę. Dodatkowe korzyści finansowe mogą składać się nawet na kwoty rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Warto mieć to na uwadze, tym bardziej że postępowanie może trwać nawet kilka lat.

Ile wynoszą omawiane odsetki za zwłokę? Oblicza się je, dodając 5,5 punktu procentowego do aktualnej stopy referencyjnej. Zakładając, że stopa referencyjna wynosi 6,75%, ustawowe odsetki za zwłokę wynoszą 12,25% rocznie. Przyjrzyjmy się więc konkretnym przykładom, ile kredytobiorcy mogą uzyskać w obecnej sytuacji ekonomicznej za każdy rok naliczania korzyści odsetkowych.

Zakładając, że roszczenie frankowicza wynosi dokładnie 400 tys. zł, to wówczas na ustawowych odsetkach za zwłokę może zyskać niemal 49 tys. zł rocznie. W tym konkretnym przypadku dzienne straty w wyniku z zwlekania ze złożeniem pozwu mogą wynosić ok. 135 zł.

Frankowicz, który zwleka ze złożeniem pozwu, może tracić codziennie spore sumy. Wszelkie opóźnienie w dochodzeniu swoich roszczeń oznacza utratę odsetek za zwłokę.

Istotne jest to, że perspektywa ta może się wyraźnie zmienić — RPP (Rada Polityki Pieniężnej) może przecież rozpocząć proces obniżania kosztu pieniądza, co skutkowałoby spadkiem ustawowych odsetek za zwłokę. Dlatego nie warto czekać ze składaniem pozwów frankowych. To właśnie teraz korzyści odsetkowe mogą być rekordowo wysokie.

Jeśli poszukujesz kancelarii frankowej, która pomoże ci w wyliczeniu korzyści płynących z omawianych odsetek ustawowych za zwłokę skorzystaj z naszej porównywarki CHF. Bezpłatnie porównasz ofertę najlepszych ekspertów frankowych, przeanalizujesz swoją umowę i wybierzesz propozycję, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

kancelaria frankowa

Znajdź SWOJĄ
kancelarię frankową