16 czerwca 2022 r. Bank Narodowy po raz pierwszy od 15 lat podniósł stopy procentowe w Szwajcarii z poziomu -0,75 do poziomu -0,25 proc. Już wtedy nikt nie miał złudzeń, że tej podwyżki nie należy traktować jako odosobnionego incydentu. Na kolejną należało czekać zaledwie do września. Stopa procentowa poszła w górę o kolejne 0,75 punktów bazowych formując się na poziomie 0,50 proc. Okres, w którym w Szwajcarii stopy procentowe były ujemne właśnie się zakończył. 15 grudnia 2022 r. doszło do trzeciego wzrostu o 0,50 punktów bazowych, co ukształtowało stopę procentową na poziomie 1%. Na tym jednak podwyżki się nie zakończyły.
A co w roku 2023? Szwajcaria podejmuje walkę z inflacją
Wprawdzie ekonomiści przewidywali, że inflacja w Szwajcarii nie będzie już rosła w tak dynamicznym tempie, wręcz będzie się delikatnie wycofywać, to jednak ich oczekiwania się nie spełniły. Na początku roku inflacja w Szwajcarii wzrosła do 3,3%, w lutym inflacja wyniosła 3,4%. Największe podwyżki objęły żywność i napoje, a także obuwie, odzież, energię, czy utrzymanie domów.
Należy mieć na uwadze, że szwajcarska inflacja jest już niemal dwukrotnie wyższa od tego, jaki cel inflacyjny założył SBN. To oznacza, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie popchnięty do podjęcia decyzji o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Przewiduje się, że wzrost wyniesie co najmniej 50 punktów bazowych, stopa procentowa wyniesie więc 1,5%.
Miejmy na uwadze to, że w walce z inflacją zdecydowana większość banków centralnych korzysta z narzędzia w postaci podnoszenia stóp procentowych. Nie jest to nic niezwykłego. Można się więc spodziewać kolejnych podwyżek.
Wyższe stopy procentowe – niekorzystna sytuacja frankowiczów
Regularnie podnoszone stopy procentowe w Szwajcarii nie są korzystne dla osób spłacających kredyt we frankach. Pomiędzy stopami a oprocentowaniem kredytów CHF jest mocna zależność. Wyższe stopy oznaczają nic innego jak wyższe oprocentowanie, na które składają się takie elementy jak marża banku oraz stawka SARON.
Zauważmy także, że wzrost stóp procentowych w kraju Helwetów będzie najprawdopodobniej negatywnie wpływał na wysokość kursu CHF/PLN. Relacja złotówki względem franka będzie przekładać się także na finansową sytuację frankowiczów. Droższy frank determinuje ich przeliczanie po wyższym kursie, a to powoduje wzrost pozostałego salda kredytu do spłaty. W rezultacie rata kredytu jest wyższa.
Warto więc przeprowadzić dokładną analizę umowy frankowej, dzięki czemu dowiemy się ile nadpłaciliśmy rat kredytu, dowiemy się, jakie są możliwe scenariusze rozstrzygnięcia ewentualnego procesu i ile możemy uzyskać łącznych kwot wraz z odsetkami w przypadku wygranej. Analiza powinna ułatwić nam podjęcie decyzji o pozwaniu banku.